7 Şubat 2014 Cuma

lego. . .

Bizim lego maceramız aslında bundan 7 sene önce başladı. Şaka gibi ama gerçekten o zamanlar Türkiye'de bulabileceğiniz lego çeşitleri bir elin parmakları kadardı. 4 yaş doğum günü kutlaması için Boncuk'a Danimarka'dan Lego'nun orijinal web sitesinden sipariş verdik. Türkiye'ye teslimat yok. Amcamız o sıralar Berlin'de yaşıyor. Onun adresini verdik. Teslimat oraya yapıldı. 80 doğumlu ve hala Lego'yla vakit geçiren amcamız coşkumuza ortak olup kendi seçtiği koca bir paketi de siparişimize ekleyip geldi doğum günü kutlamamıza. Boncuk severek oynadı legolarla. Ama alternatiflerle kıyasladığında her zaman tercih ettiği bir oyuncak olmadı. Can 2 yaşına geldiğinde biraz da ikinci çocuk rahatlığı ile daha büyükçe yapı blokları kenara bırakıldı ve küçük ve özel parçaları ayıklanmış bir kutu lego ile tanıştırıldı Hep elinin altında oldu legolar. Yine de ancak Arabalar, hayvanlar, dinazorlardan sıra geldikçe tarifler kurcalandı ya da spontane tasarımlar yapıldı. Ne zaman ki 4.5 yaşına geldi işler değişti. Neredeyse bütün oyuncaklar kutularına kaldırıldı ve yer gök lego oluverdi. Özellikle Lego City serisi evin her yanını sardı. Her özel gün, babanın her yurtdışı seyahati, her torun sevindirme heyecanı küçük ya da büyük bir lego paketini koleksiyonumuza kattı. Koleksiyonumuz diyorum. Çünkü lego tutkusu evde herkesi sardı.
Can kendi kendine oynama konusunda çok yaratıcı bir çocuk. Boncuk daha çok kendisi için hazırlanmış sahneleri ve konuşturulan karakterleri tercih ederdi. Can ise sahneyi kendisi hazırlıyor, senaryoyu kendisi yazıyor (!) ve karakterleri kendisi konuşturuyor.
Legolarla ilgili her şey ilgi alanımıza girdi dolayısıyla. Bu tutkunun peşindeki koca koca adamların yaptığı işlerin izleyicisi olduk. Brick Show sayesinde Can'ın İngilizcesi bir hayli gelişti hatta :) Bu tanıtımlara bir de Lego City Police Stories eşlik etti uzunca bir süre...
Bunlar bizi Lego Filmi için bir hayli heyecanlandırmıştı. Ve sonunda Lego Filmi vizyona girdi ve muradımıza erdik. Artık animasyonlara burun kıvıran Boncuk bile bize katıldı. Film hem çok eğlenceliydi hem de çok esin vericiydi. Legoya dair, yaratıcılığa dair, oyuna dair, hatta hayata dair bir sürü fikirle çıktık filmden.

2 yorum:

Annelog Atölye dedi ki...

Çok tanıdık:)

sibel dedi ki...

sevgili annelog ben buralarda kendi kendime yazdigimdan alisik değilim pek yorum görmeye... yorumunuzu da yeni gordum. madem cayi yeni demlemişsiniz ugrarim ben :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...