7 Haziran 2011 Salı

evimizin köşeleri . . .

Esin benim için önemli bir kavram. Hayatın temposu içinde kaybolanı bulup çıkarmak için bir an durup geriye çekilebilmek kadar önerilerin de önemli olduğunu düşünürüm. Farklı fikirlerden, bakış açılarından, tasarımlardan, uygulamalardan esinlenmelerle fark yaratılabilir gibi gelir bana. Hem de küçücük dokunuşlarla. Ya da bir farkındalık yaratır bu farklı olandan esinlenme hali.
Bazen sadece esinlenme için dolaştığım olur mağazalarda. Biraraya getirmekte zorlandığım kıyafetler ve aksesuarlar konusunda, ya da evde atıl duran eşya ve mobilyalara işlev ve anlam katmak üzere fikir alış-verişine çıkarım/çıkarız. Benim için tüketimin karşısında durur esinlenme. Vardır halihazırda elimde birşeyler ya, onlara farklı ve renkli bir dokunuştur aradığım. Yemek konusunda da benzerdir tutumum. Aynı malzemelere farklı bakabilmek basit bir akşam yemeğini özel bir kutlama yemeğine dönüştürür sanki. Tasarımın % çoğu esinlenmedir bence.
Bloglar, özellikle tasarımcı blogları benim için bu yüzden önem taşıyor. Bir an durup çevreme başka bir gözle bakmamı sağlıyor. Benim gibi anı koleksiyoncusu biri için önemli olabilecek detayları yakalamamı sağlıyor. İnsanın gözü birden bire o detayı bir fotoğraf ve anı karesinden görüyor ve yıllar sonra baktığımda her renginden farklı bir şey hatırlayacağım bu kareler ortaya çıkıveriyor.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...