16 Haziran 2010 Çarşamba

yemek listesi . . .

Cancan'in katı gıdalara başlaması, Boncuk'un 1. sınıfla beraber okula kendi beslenmesini götürmesi ve benim haftanın belli zamanlarında okula gidip geliyor olmamla beraber, ev hayatının en önemli dinamiği, 'Bugün ne pişireceğiz/yiyeceğiz?' sorunsalı tepe yapmıştı. Ben de hafta başında ya da pazar akşamları haftalık ve bazen iki haftalık yemek listesi oluşturmaya başladım. Eti, tavuğu, balığı, sebzesi, tahılı, vesaire hep dengeli olsun kaygısıyla oluşturuyordum listeyi. Bocuk için buzluğa atılan köfte ve börekler, sandviç ve salata alternatifleri, zeytinyağlılar, Cancan için uykunun bastırdığı saatlerde kolay yenilebilecek çorbalar, bizim için hafif akşam yemekleri düşünüyor, günlere dağıtıyordum. Yoğurdu evde yapmaya başlayalı 1 yılı geçti. Evdeki hareket sonucu buzdolabını dolu tutmak neredeyse imkansız. Bu liste sayesinde, alış-veriş listesi de ortaya çıkıyor ve periyodik olarak sanal market alış-verişi ile zaman kazanmaya ve mutfağımızı 4 kişilik farklı ihtiyaçları olan bir aile için her an hazır tutmaya çaba sarfediyorduk.
Tatille beaber durum daha esnek bir hale gelmiş olmakla beraber, bu plan işini seviyorum ve yazın da arada sırada olsa da liste yapacağım.
Bunu bana özgü bir tutum olduğunu düşünmedim hiç. Okullarda, iş yerlerinde aylık olark hazırlanır ya bu listeler. Ev ölçeğinde de olmaması imkansız diye düşünürüm. Çalışan insanlar bunu bir şekilde planlıyorlardır. En azından ben planlamaya çalışıyordum çalıştığım dönemlerde de. Bir de annemin eski bir iş arkadaşı ile ilgili anlattığı anektod vardır. Kadının listesi haftalık olarak değişmiyormuş ve her salı kabak yiyorlarmış. Annem hep gülerek anlatır bu durumu.
Ama bu durumun kültürden kültüre farklılıklar gösterdiğini düşünebilirdim. Ta ki pazartesi öğün planı ile karşılaşıncaya kadar... Özgür'ün önerisi bu iki haftalık listeleri saklamak ve belirli aralıklarla bunları yeniden uygulamaktı. Ben bundan sıkılabileceğimi düşünüp, bundan kaçındım. Ama şimdi bu listeyi görünce belki blogda bunu saklamak esprili olabilir diye düşünmeye başladım.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...